Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-17F Flex Set (Bead D6)
Measures mouse Interleukin-17F (IL-17F) in serum and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-5; Flex Set, Bead A6
For detecting mouse interleukins in serum and cell culture samples
R&D Systems™ Human Mesenchymal Stem Cell Marker Antibody Panel
For the verification of mesenchymal stem/stromal cell identity by flow cytometry
BD BV480 Mouse Anti-Human CD127
CD127 is expressed on thymocytes, T- and B-cell progenitors, mature T cells, and some lymphoid and myeloid cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD127 is down-regulated following T cell activation. Studies indicate that the IL-7 Receptor plays an important role in the proliferation and differentiation of mature T cells.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD127 |
| Gene ID (Entrez) | 3575 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-17A; Enhanced Sensitivity Flex Set ,Bead C5
Sufficient for 100 tests
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse Enhanced Sensitivity Master Buffer Kit
For use in Flow Cytometry
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Mouse enhanced sensitivity master Buffer kit |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
| Cross Reactivity | Mouse |
BD BV480 Rat Anti-Mouse CD117
Widespread expression of CD117 in hematopoietic precursors is consistent with participation of c-Kit and its ligand in regulation of several hematopoietic lineages. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse CD117 is also involved in the regulation of some events during the development of T lymphocytes. CD117 is also expressed by mast cells and by dendritic cells found in the periarteriolar lymphocytoc sheaths (T-cell areas) of splenic white pulp.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse CD117 |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-8; Flex Set, Bead A9
Bead-based immunoassay capable of measuring human interleukin-8 (IL-8), also know as CXCL8, in serum, plasma, and cell culture supernatant sample
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Calpain Activity Assay Kit, Fluorogenic
Actively drive reagents through membrane.
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-12/IL-23p40; Flex Set, Bead E5
Human reactivity was determined by testing samples with the BD CBA Human IL-12/IL-23p40 Flex Set
R&D Systems™ Human TNF-alpha ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human Granzyme B ELISpot Kit
For the quantitative determination of the frequency of cells releasing human Granzyme B
Invitrogen™ Aluora™ Spatial Amplification Streptavidin HRP Kits
Invitrogen Aluora spatial amplification streptavidin HRP kits provide a highly sensitive method for multiplex immunohistochemical (mIHC) analysis for use with biotin labeled primary antibodies.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Streptavidin HRP Kit |
|---|---|
| Sample Type | FFPE Tissue |
| Sufficient For | Spatial Proteomics |
| Quantity | 100 Reactions |
| For Use With (Application) | Spatial Proteomics,Immunohistochemistry (IHC),IHC Staining and Detection,Fluorescent Staining,Immunofluorescence (IF) |
| Detection Method | Fluorescence |
| Product Line | Aluora |